Te-ai gândit să îţi dai copilul la şah?

Conform mai multor studii efectuate în ultimele decenii, şahul ajută la dezvoltarea personalităţii copiilor şi tinerilor şi determină o îmbunătăţire reală a performanţelor şcolare.

Şahul este considerat extrem de important pentru dezvoltarea tuturor laturilor – intelectuală, socială şi psihologică a copilului

Şahul are numeroase beneficii asupra copilului, care merită a fi amintite: dezvoltă inteligenţa şi răbdarea, gândirea logică şi creativă, memoria, încrederea în sine şi atitudinea pozitivă, de învingător, sociabilitatea, responsabilitate, puterea de a lua decizii, puterea de concentrare. Principalul motiv pentru care un copil ar trebui să joace şah este acela că este şi foarte distractiv.

Care este vârsta optimă pentru a începe şahul?

Vârsta optima pentru a începe şahul este cea de 5 ani, dar unii copii mai precoce pot să înveţe încă de la 4 anişori.

Ce oferim?

• Cursuri individuale, la domiciliul elevului sau la sala de antrenament;
  • De luni până duminică, la sălile noastre de antrenamente, pe grupe de lucru;
  • Cursuri pe grupe de lucru, în cadrul şcolii sau grădiniţei unde învaţă elevii;
  • Cursuri on-line pe grupe de vârstă și nivel;
  • Cursuri de şah în limba engleza

Unde ne găsiți?

• Sediu Tineretului, sector 4, București – Calea Șerban Vodă nr. 176 (centru principal de antrenamente)
  • Sediu Grigorescu, sector 3, București – Aleea Stănilă nr. 2, cu intrare în sediu din Blv. Nicolae Grigorescu
  • Sediu Universitate, sector 2, București – Strada General David Praporgescu nr. 1-5, Clădirea Batiștei, etaj 5.

Ce ne dorim?

Ne dorim să cultivăm elevilor noştri plăcerea şi motivaţia de a juca şah. Ne dorim ca fiecare cursant să îşi atingă potenţialul şi să îşi dezvolte abilităţile cu ajutorul şahului. Fie că se doreşte performanţă sau doar iniţiere, vrem ca elevii noştri să cunoască plăcerea de a juca şah, şi bineînţeles, regulile care guvernează acest frumos joc.

Pentru alte detalii consultaşi pagina „Programe si tarife” sau contactati-ne.