Orice firmă, fie ea plătitoare de impozit pe VENIT sau PROFIT, are dreptul legal să redirecționeze 20% din impozit către asociația Clubul Sportiv Universitar de Șah București. Redirecționarea este gratuită și se efectuează prin semnarea unui contract de sponsorizare și completarea Fomularului 177. Practic, 80% din impozit îl achiți statului iar 20% din impozit îl virezi asociației.

NOU! Acum legea permite sa redirectionezi si retroactiv, pentru 2022. Ai la dispozitie 6 luni de la data depunerii declaratiei de impozit anuale/aferente trimestrului IV 2022. Completezi si depui  iar ANAF va redirectiona 20% din impozitul pe care l-ai achitat deja pentru 2022.

Cum se face o sponsorizare/redirectionarea impozitului?

• Completează contractul de sponsorizare cu datele firmei și suma indicată de contabilul tău. Acest pas este obligatoriu chiar daca completezi si formularul 177.
  • Contractul scanat se trimite la contact@scoaladesah.ro
  • Faci viramentul  (vezi datele bancare mai jos). Contabilul tău va întocmi procedura pentru deducerea sumei virate din impozitul datorat statului
  • Dacă dorești să redirecționezi retroactiv pentru anul 2022, completeazi și depui online la ANAF formularul 177.

Ai nevoie de alte informații? Contact@scoaladesah.ro sau sună la tel: 0720.565.855

NOTE:

• Clubul Sportiv Universitar de Șah București este înscris în Registrul Entităților de Cult.
  • Microîntreprinderile, adică acele companii care sunt plătitoare de impozit pe VENIT, au posibilitatea de a redirecționa trimestrial.

Date bancare

• Clubul Sportiv Universitar de Șah București
  • Cod fiscal: 30578139
  • Cont IBAN RON: RO66BTRL04101205403281XX
  • Cont IBAN EUR: RO30BTRLEURCRT0040328101
  • BANCA: Banca Transilvania, Agentia Coposu
  • Cod SWIFT: BTRLRO22

Rezultatele noastre înseamnă multă muncă depusă alături de elevii noştri, dar pe lângă aceasta este nevoie şi de o susţinere financiară pentru ca antrenorii şi elevii să participe la competiţii, să putem organiza evenimente de promovare a şahului, concursuri şi cantonamente.

Alte metode prin care poți ajuta:

• Puteţi contribui cu donaţii şi sponsorizări pentru participarea copiiilor la competiţii de profil alături de antrenorii lor
  • Puteţi contribui cu donaţii şi sponsorizări pentru organizarea de evenimente sportive ( competiţii )
  • Puteţi contribui cu donaţii şi sponsorizări pentru achiziţionarea de materiale sportive (ceasuri de şah, table şi piese), precum şi mobilier sau alte materiale utile spaţiului de lucru destinant pregatirii miciilor şahişti.
  • Poți oferi vouchere și gratuități la produsele sau serviciile companiei
  • Donează produse ce pot fi folosite ca premii pentru participanții la evenimentele noastre sau ca materiale didactice sau necesare pentru club.
  • Puteţi redirectiona până la 3,5 din impozitul pe venit (pentru angajaţi) prin completarea formularului 230.

Orice ajutor este binevenit şi important pentru creşterea noastră. Ne-am atins obiectivul de fi cel mai bun club de juniori din ţară, însă dorim să ne menţinem cei mai buni şi de ce nu, să concurăm în timp pentru o poziţie de top in clasamentul cluburilor internaţionale.

Cod Bancar (IBAN): RO66BTRL04101205403281XX Banca Transilvania – Clubul Sportiv Universitar de Şah Bucureşti

Revolut – 0720.565.855

CONTRACT DE SPONSORIZARE AB