Retrospectiva 2014
21 feb.

Retrospectiva 2014

In acest articol vom reaminti numeroasele realizari ale copiilor legitimati la Clubul Sportiv Universitar de Sah Bucuresti.

Pentru Alexandrina Popa (11 ani), sahul nu a mai fost o prioritate in anul 2014. Alexandra practica si volei, iar rezultatele bune obtinute cu echipa sa de volei, precum si obligatiile scolare, nu i-au mai lasat timp pentru a se antrena si la sah la fel de mult precum inainte. In 2014 Alex a participat exclusiv la competitii scolare de sah, considerabil mai accesibile decat cele oficiale (sub egida F.R.Sah). In luna februarie Alexandra a ocupat un meritoriu loc 4 la Olimpiada Scolara faza pe Bucuresti. In luna martie Alexandra a castigat impreuna cu echipa scolii sale (Scoala nr.194) locul 1 pe sectorul 4. In echipa scolii 194 au mai facut parte inca 2 copii legitimati la clubul nostru (Moldoveanu Cosmin-masa 1 si Andrei Pasala). In urma acestei reusite, echipa scolii 194 s-a calificat in finala competitiei (Campionatul National Scolar pe echipe mixte), finala care s-a disputat la Baile Olanesti in luna iunie.

Alexandra a terminat anul cu un nou rezultat foarte bun la Olimpiada Scolara pe sector 4, unde a ocupat locul 2 si s-a calificat pentru al 2-lea an la rand pentru faza pe Bucuresti. Rezultatele Alexandrei in competitii scolare arata clar diferenta intre pregatirea efectuata la un club de sah cu antrenori profesionisti si ceea ce se intampla in cercurile de sah din scoli conduse de profesori de educatie fizica amatori, necunoscatori in ceea ce priveste sahul.

alex_o

Alexandra Popa, locul 2 la Olimpiada Scolara pe Sector 4, Bucuresti (decembrie 2014)

Andrei Mainescu (8 ani) a demonstrat in anul 2014 ca este unul dintre cei mai talentati copii din tara la categoria sa de varsta. Andrei este primul copil din istoria clubului nostru care reuseste sa se claseze pe podium la Campionatele Nationale Individuale pentru Copii. Finala a avut loc in vacanta de primavara (aprilie 2014) iar Andrei a obtinut urmatoarele rezultate: locul 7 la sah clasic (unde a avut 6 din 7, iar o victorie in oricare din ultimele doua runde l-ar fi urcat pe locul 2 sau 3), locul 3 la sah rapid si locul 3 la blitz!

andrei1

Andrei Mainescu locul 3 la sah rapid si blitz la Campionatele Nationale pentru copii sub 8 ani (Caciulata, aprilie 2014)

Drept recompensa pentru evolutiile de la Finala, Andrei Mainescu si Robert Creanga au facut parte pentru prima data din echipa de seniori a clubului nostru, echipa care a participat la Cupa Romaniei la Sah Rapid (seniori, luna mai, hanul lui Manuc, Bucuresti). Dar iata care a fost componenta CSU de Sah Bucuresti, cea mai tanara echipa care a jucat la Cupa Romaniei pentru seniori: Stanca Adrian, Coman Mihnea (10 ani), Dusa Adrian, Moldoveanu Cosmin (9 ani), Creanga Robert (7 ani), Mainescu Andrei (8 ani).

cupro

CSU de Sah Bucuresti, o echipa tanara si vesela

In luna iulie Andrei a facut parte din prima noastra echipa care reuseste o clasare pe podium la Campionatele Nationale pe Echipe copii. Aceste campionate au avut loc la Iasi, iar echipa noastra de 8 ani (in componenta Robert Creanga, Andrei Mainescu, Marina Matei) a reusit sa iasa pe locul 3 la sah clasic si pe locul 2 la sah rapid. Toti componentii echipei noastre s-au comportat excelent. Pe masa 1 Robert a tinut piept cu succes catorva dintre cei mai buni copii din tara. Pe masa 2 Andrei a fost decisiv de multe ori si rezultatul lui a fost unul bun, 5 puncte din 7 partide. Matei ne-a fost de mare ajutor: 6,5/7, cel mai bun rezultat individual pe masa 3. Multumim baieti, pentru noi sunteti cei mai buni!

iasi1

CSU de Sah Bucuresti, locul 3 la sah clasic si locul 2 la sah rapid la Campionatele Nationale pe Echipe pentru copii sub 8 ani (iulie, Iasi 2014)

Dupa Iasi, Andrei Mainescu a luat o pauza de sah tot restul vacantei de vara, pe care a petrecut-o la bunici. Pauza a fost insa mare, Andrei a lipsit de la multe antrenamente si actiuni ale clubului. Ca urmare, Andrei si-a iesit din ritm, a ramas un pic in urma fata de colegii de grupa si a avut de tras toata toamna ca sa revina la un nivel acceptabil.

andrei2

Robert Creanga, Andrei Mainescu si David Nicoara trag tare la antrenamente

Andrei a incheiat anul bine. El a luat locul 1 pe Bucuresti in cadrul concursului “Pierre de Coubertin”, si a terminat cu bine primul sau concurs de seniori, in urma caruia a intrat in listele ELO (ELO 1304).

Andreiut este pentru noi unul dintre cei mai importanti copii din club. Ne bazam pe el si in 2015, si in anii ce vor urma!

Cosmin Moldoveanu (10 ani) a avut un an sahist cu putine realizari notabile. Aceasta s-a datorat in primul rand datorita inconstantei in antrenamente, atat la club cat si acasa. Cosmin face sah foarte putin de unul singur. Doar din talent devine din ce in ce mai greu sa te impui la sah pe masura ce anii trec si ceilalti continua antrenamentele in mod constant. La Finala de copii sub10 ani din aprilie, Cosmin a ajuns in 2 randuri la primele mese, atunci cand a avut 3 din 4 si atunci cand a avut 5 din 7. Pana la urma el a terminat doar cu 5 din 9, avand de suferit de pe urma crizelor de timp in care intrat des.

La CN pe echipe care au avut loc in luna iulie la Iasi, Cosmin a avut o evolutie buna si cel mai bun rezultat individual al echipei de 10 ani (Cosmin Moldoveanu, David Nicoara, Robert Titu), 4,5 puncte din 7 partide.

cos

Cosminel a jucat bine pe masa 1 la Iasi

Cel mai notabil rezultat al lui Cosmin in 2014 a fost locul 1 pe Bucuresti (6 victorii din 6 partide!) in cadrul concursului “Pierre de Coubertin“.

Daca va intelege ca trebuie sa se antreneze mai mult, Cosmin va reveni negresit la rezultatele de acum un an-doi, intrucat el ramane un mare talent.

Dan Nicolae (7 ani) ne-a facut la inceputul anului o mare bucurie! Dani este primul copil din istoria de (doar) 2 ani a clubului nostru care a obtinut un titlu national. Dani a iesit pe locul 1 la Campionatul National Scolar ‘Elisabeta Polihroniade’, sub 7 ani care a avut loc la Calimanesti in februarie 2014.

img1730-1

Dani, dormind linistit dupa ce a castigat un nou trofeu

Am scris pe larg la vremea respectiva despre acest succes, ca si despre participarea lui Dani la Campionatul European Scolar din Grecia (iunie 2014). A urmat pentru Dani un an in care a acumulat multe cunostinte noi, un an in care Dani a alternat evolutiile bune si clasarile pe podium (clasari pe podium la Cupa CSU editiile VI, VII, VIII, locul 3 la Cupa Cristim) cu evolutii mai putin bune (CN copii 8 ani aprilie, Cupa Fan Courier, Trofeul Sah Club Galati). In urma primului sau concurs de seniori, Dani a obtinut categoria a II-a si a intrat in listele ELO incepand cu 1 ianuarie 2015 (ELO 1297).

1512832_566077483523169_6736892819633847620_n

Dani a debutat la doar 7 ani in competitiile pentru seniori

Finalul optimist de an ne da sperante pentru un rezultat cat mai bun al lui Dani la Finalele CN individuale copii din aprilie 2015, unde Dani se afla printre favoritii la o clasare pe podium. Despre aceasta competitie, Dani ne-a spus, glumind un pic: “Vreau sa le arat la toti cine este seful!”.

David Nicoara (10 ani) a continuat sa progreseze incet dar sigur si in anul 2014, chiar daca rezultatele sale nu au fost spectaculoase. David a participat la finala tarii unde a obtinut 4,5 din 9, si a facut parte din echipa de 10 ani la Iasi si din una din cele 2 echipe de seniori participante in luna septembrie la Campionatul National pe Echipe Seniori Divizia B (septembrie, Bucuresti). Pentru posteritate, iata numele celor care au reprezentat CSU de SAH BUCURESTI pentru prima data la un Campionat National pe echipe pentru seniori: FM Dinu Daniel Dumitru, NM Adrian Stanca, profesor Adrian Dusa, Cosmin Moldoveanu (9 ani), Robert Creanga (8 ani), David Nicoara (9 ani), Luca Olariu (11 ani), Matei Marina (8 ani), Robert Titu (8 ani), Ionut Mainov (8 ani), Dani Nicolae (7 ani).

csucsu

CSU Bucuresti versus CSU Bucuresti la Divizia B pe echipe seniori (Bucuresti, septembrie 2014)

Iata si clasarile lui David pe podium in 2014: Cupa CSU Bucuresti editia 5, februarie 2014, juniori 10 ani, locul 3; Cupa Martisorului (Bucuresti), editia a 4-a, martie 2014, juniori 10 ani, locul 3 ; Cupa CSU editia a VIII-a, noiembrie 2014, juniori sub 10 ani, locul 3; Olimpiada Scolara sector 4 , decembrie 2014, locul 2

dadi

David Nicoara – Mihnea Coman, locul 2 contra locul 1 la Olimpiada Scolara pentru sectorul 4, decembrie 2014

In luna septembrie 2014, David a intrat in listele ELO, (ELO 1290). In urma rezultatelor la competitii, ELO-ul lui David la 1 ianuarie 2015 este 1322. Pentru Daniel Baciu (8 ani) 2014 a fost anul primelor succese in competitii oficiale. Locul 2 la Cupa CSU editia VI (mai), locul 1 la Cupa de Toamna editia 3 (septembrie), locul 2 Olimpiada Scolara sector 3 (decembrie) , locul 2 la Cupa Campionilor (decembrie).

Mult schimbat in bine ca atitudine la antrenamente cat si la competitii, Dani Baciu a inceput sa se antreneze in a 2-a jumatate a anului cu grupa de performanta. Daca va continua sa se antreneze cu seriozitatea din ultima vreme, un copil istet ca Dani Baciu este capabil de multe lucruri frumoase.

db

Dani Baciu se antreneaza pentru viitor

Iris Nicoara (7 ani, sora lui David Nicoara) a inceput in 2014 sa participe la competitii oficiale. Inceputul nu a fost usor dar Iris nu s-a speriat si a continuat sa se antreneze cu seriozitate. Iris a particpat in aprilie 2014 la Finala CN fetite sub 8 ani, unde a scos 4 puncte din 9 partide, onorabil pentru prima participare. Dupa o vara in care aproape ca nu a lipsit deloc de la antrenamente Iris a facut parte din echipa clubului nostru de 8 ani care a ocupat locul 2 la Campionatele Nationale pe echipe mixte (luna noiembrie, Caciulata).

iris

Iris Nicoara, una dintre sperantele noastre pentru 2015 si multi ani de aici inainte

Iata care au fost vicecampionii nostri: Robert Creanga (in afara unei ratari in primul meci, si-a facut foarte bine datoria) , Matei Marina (o singura infrangere, dar care nu a afectat echipa) Ionut Mainov (victorii pe linie, 4 din 4!), Karina Dumitrescu, Ruxi Inte, Iris Nicoara.
Ionut Mainov (8 ani) a inceput sa se antreneze cu seriozitate in 2014, ceea ce a dus la aparitia unor rezultate frumoase. Momentul de cotitura a fost participarea la Finala de la Calimanesti, unde Ionut a facut 4 puncte din 9 partide.

Imediat dupa aceasta Ionut a castigat primul concurs oficial (la Cupa CSU editia VI, in luna mai), rezultat care i-a dat incredere in fortele proprii. A urmat pentru Ionut o perioada de evolutii constant bune . La Trofeul Litoralului de la Eforie Nord Ionut a reusit o victorie de prestigiu la vicecampionul national Nedelcu Cosmin. La CN pe echipe Iasi, Ionut a facut parte din echipa a 2-a. In componenta Ionut Mainov, Dani Nicolae, Tudoras Petrescu, echipa a 2-a de 8 ani a clubului nostru a reusit cateva meciuri foarte bune, demonstrand ca la aceasta categorie de varsta avem una din cele mai bune pepiniere din tara.

csu3

La Trofeul Galati 2014, (luna septembrie) Ionut a iesit pe locul 2, confirmand acumularile de cunostinte obtinute dupa o vara de antrenamente. Ionut a progresat mult in 2014, (an pe care l-a incheiat obtinand categoria a II-a si intrand in listele ELO), si nu se va opri aici.

10509497_10203826039602717_6681689357735702014_n

Ionut Mainov si trofeul obtinut la Galati

Luca Olariu (11 ani) este probabil marele castig al clubului nostru in 2014, in ceea ce priveste grupele de performanta. Prin seriozitate, perseverenta si putere de munca Luca ne-a atras repede atentia. Venit la club in luna martie, el a ajuns dupa doar 2 luni sa faca parte din grupa de performanta. In ceea ce priveste parcursul lui Luca in competitii, inceputul nu a fost usor, mai ales deoarece la categoria de varsta a lui Luca nivelul general este destul de ridicat. Momentul de rascruce a fost Festivalul de Sah de la Cap Aurora, unde Luca a obtinut doar 2,5 puncte din 9 partide. Spre meritul lui (si al parintilor) Luca nu s-a descurajat (asa cum fac copiii adesea dupa rezultate negative), ba chiar s-a ambitionat si mai tare. A urmat pentru Luca o vara plina de antrenamente, cu multe ore petrecute in fata tablei de sah, atat la club cat si (foarte important) acasa. Rezultatele au inceput sa se vada. La urmatorul concurs care a avut loc in luna august la Buzau (concurs open pentru copii sub 14 ani), Luca a scos un punctaj decent, 50% din punctele puse in joc. Dupa inca o luna, clasare pe podium: locul 3 la sub 12 ani la Trofeul Galati.

10710735_529613850502866_3511625142619890116_n

Luca Olariu, un mare castig pentru clubul nostru in 2014.

In luna septembrie, Luca a debutat in echipa de seniori a CSU de Sah Bucuresti, reusind 2 victorii din 5 partide. In luna noiembrie, Luca a participat la un open de week-end pentru seniori in Leicester (Anglia) de unde s-a intors cu un rezultat foarte bun, pe masura jocului prestat: doua victorii, doua remize, doar o infrangere. Luca a incheiat anul foarte aproape de prima norma de categoria I, cu un ELO de 1460. El priveste viitorul cu optimism, si va continua negresit sa se antreneze zilnic cu acelasi entuziasm.

Matei Marina este unul dintre copiii care au progresat foarte mult in 2014. Matei a castigat nu mai putin de 8 trofee in 2014. Greu de enumerat toate reusitele copiilor nostri intr-un spatiu atat de mic. Le tinem totusi o evidenta cat mai stricta, la sectiunea Grupe Performanta de pe siteul nostru

Cateva din succesele lui Matei in 2014 au fost deja mentionate mai sus. A existat si o mica dezamagire, Finala CN de copii din aprilie, concurs pe parcursul caruia Matei a fost foarte bolnav si a fost nevoit sa mearga la doctor de cateva ori. Ne intrebam oare ce rezultat obtinea Matei la Finala daca era sanatos, daca chiar si bolnav a scos 5 din 9.

Dar Matei nu a ramas prea mult dator, si s-a revansat imediat cu 2 concursuri excelente: locul 2 la puternicul Fan Courier, si locul 1 la masa 3 la CN pe echipe de la Iasi. Dupa o vara de antrenamente, Matei a continuat seria de succese. El a debutat in echipa de seniori a clubului in luna septembrie, a iesit printre premianti la Cupa Cristim in luna octombrie, a facut parte din echipa vicecampioana la CN pe echipe mixte de 8 ani in luna noiembrie la Calimanesti, si a castigat ultima Cupa CSU a anului, editia VIII. Matei a obtinut un ELO frumusel incepand cu 1 ianuarie, ELO 1422.

Matei este cu siguranta un copil de mare viitor pentru clubul nostru!

matei

Matei, victorios la Cupa CSU editia VIII, noiembrie 2014

Pentru Mihnea Coman anul sahist 2014 nu a fost unul cu multe realizari sahiste. Mihnea este un copil perfectionist, care depune eforturi considerabile la scoala, din ce in ce mai solicitanta de la un an la altul. In paralel cu sahul, Mihnea participa cu regularitate la concursuri de nivel national de matematica si limba romana, cu rezultate din cele mai bune.

In aceste conditii, cel mai bun rezultat in sah al lui Mihnea in 2014 a venit in vacanta de vara, la FISCA 2014.

mih

Mihnea inaintea unei partide incheiata cu o remiza de mare prestigiu

La acest open international de seniori, Mihnea a reusit o serie impresionanta de rezultate pozitive impotriva unor adversari cu clasificari sportive din cele mai mari. Mai intai au fost cateva victorii la adversari cu ELO-uri considerabil mai mari, in jurul a 1900-2000: Jugaru Lucian, Costica Dobra, Ciorica Mihai. Remizele cu Marea Maestra Cosma Luminita si Maestrul FIDE Baciu Stefan, au incununat cel mai bun turneu jucat de Mihnea vreodata.

capa

Coman Mihnea-George (10 ani), locul 1 la categoria ELO sub 2000 la Cap Aurora in openul de seniori. Performanta ELO 2153 (si un plus de 58 puncte), remize de mare prestigiu cu WGM Cosma Elena-Luminita si FM Baciu Stefan, victorii impotriva catorva antrenori de juniori, cel mai bun concurs al lui Mihnea de pana acum!

Chiar daca succesele sahiste ale lui Mihnea in 2014 au fost relativ putine (locul 1 la Cupa CSU editia VI luna mai, locul 1 la Olimipiada Scolara pe sectorul 4 luna decembrie), el a continuat sa se antreneze cu profesionalism, si prin urmare sa acumuleze cunostinte, sa progreseze. Pana la urma asta este ceea ce conteaza.

Robert Creanga a castigat in 2014 trofee la aproape toate competitiile la care a participat in 2014. Este copilul cu cea mai mare constanta a rezultatelor la nivel inalt in 2014.

rob1

Robert cu trofeul ridicat, dupa un turneu castigat cu victorii pe linie

Sa mentionam intai succesele la turnee bucurestene (locul 1 la Cupa CSU editia V februarie 2014, locul 2 la Cupa de Primavara martie 2014, locul 1 la 8 ani la Cupa CSU editia VI mai 2014, locul 3 la Fan Courier iunie 2014, locul 1 Cupa de Vara iunie 2014, locul 2 la Cupa CSU editia VII septembrie 2014, locul 1 la Cupa de Toamna septembrie 2014, locul 3 la Olimpiada Scolara faza pe sector 5). Robert este singurul copil din club care a participat la toate competitiile pe echipe din anul 2014, avand contributii importante la succesele de la Iasi si Caciulata amintite mai sus.

rob3

Robert le-a dat mult de furca seniorilor

Cea mai importanta competitie la care a participat Robert in anul 2014 a fost Campionatul Uniunii Europene care a avut loc in luna august in Cehia. Toate partidele lui Robert de la aceasta competitie au fost in direct pe Internet si au fost urmarite cu sufletul la gura de catre toti cei din club (antrenori si colegi) si nu numai. Robert a luptat excelent tot concursul, in permanenta la la primele mese, avand sanse la primele locuri pana in ultimul moment. Pana la urma a fost ‘doar’ locul 5, dar nivelul tehnic ridicat pe care l-a aratat Robert la aceasta competitie a fost remarcat atat la fata locului de catre organizatori cat si ulterior de catre oameni din sahul romanesc.

rob2

Robert in lupta pentru club, pentru cei dragi, pentru Romania

Asadar, la prima sa evolutie intr-o competitie internationala, Robert si-a reprezentat clubul si tara cu cinste, lucru pentru care merita felicitat inca o data. Robert a incheiat anul 2014 in forta, obtinand ELO incepand cu luna octombrie (ELO 1512 la 1 ianuarie 2015, al 5-lea din tara la sub 9 ani) si prima norma de categoria I la openul de seniori Memorialul Revolutiei.

Robert Titu a avut o perioada de progres in prima jumatate a anului, cand s-a clasat pe podium la cateva competitii bucurestene, s-a comportat onorabil la prima finala de copii jucata vreodata (4,5 din 9 la finala sub 10 ani din luna aprilie), a iesit in primii 10 la FISCA 10 ani cu 6,5 din 9 si a obtinut categoria a II-a.

img_9497

Robert Titu, un copil care zambeste permanent

Pauza de doua luni pe perioada verii a fost se pare prea lunga pentru Robert, el avand rezultate modeste in a 2-a jumatate a anului. Victoria in ultimul turneu pentru copii al anului da totusi o nota de optimist pentru viitor. Robert este un copil inteligent pe care ne bazam in 2015 si mai departe, un copil care poate realiza oricand un salt valoric consistent in 2015.

Cateva cuvinte si despre grupele de copii micuti, categoria sub 7 ani, noile noastre sperante. Aici avem o grupa mai numeroasa de copii talentati: Stefan Mainov (6 ani), Codrin Stoian (7 ani), Mircea Butolo (5 ani), Teodor Radu (5 ani), Radu Naum (7 ani), Luca Gatej (7 ani), Toma Cosac (7 ani), Gabriel Tolea (7 ani), Matei Ursan (7 ani), Tudor Petrescu (7 ani), David Baltateanu (7ani) si fetitele noastre Iris Nicoara (7 ani) si Ruxandra Inte (7 ani). Micutii progreseaza intr-un ritm foarte bun, majoritatea deja au obtinut cupe si medalii pe parcursul anului ce tocmai s-a incheiat, fetitele ne-au ajutat sa castigam si o medalie la Campionatul National pe Echipe Mixte. Cu aceasta ocazie vrem sa-i felicitam si sa le uram un an de neuitat! Un an al progreselor, al rezultatelor cele mai bune! Mult success copii, suntem alaturi de voi!

About the Author

Comments are closed.